Projektas IŠLIKIMAS

Besitęsiančio karo Ukrainoje fone, kada nujaučiama reali grėsmė gyvenantiems ,,Suvalkų koridoriuje”,  atsakymai į klausimus – ką daryti?, kaip elgtis? yra įvairūs ir nevienareikšmiai. Pažymėdami 2024 -uosius NATO ir Europos Sąjungos metus Lietuvoje bei stiprindami Marijampolės profesinio rengimo centro mokinių savivaldą, šiuo projektu gilinome jaunimo žinias, surengdami išlikimo (išgyvenimo) praktinių mokymų ciklą jaunimui, jungiantį ne tik teorines žinias, bet ir praktinį jų pritaikymą. Projekto „Išlikimas“ poreikis kilo siekiant apjungti teorines ir praktines pilietiškumo, patriotiškumo, pilietinio pasipriešinimo žinias ir gebėjimus.
Projekto „Išlikimas“ veiklos:
Gegužės 15, 16, 17 dienomis surengti pilietiškumo ir gynybos 21 val. kursai, drauge su Lietuvos Šaulių sąjungos 4- osios rinktinės lektoriais:
2024-05-15 Pilietiškumo paskaita, piliečių vaidmuo valstybės gynyboje; Ekstremalių situacijų ABC (teorija); Saugaus elgesio taisyklės; Susipažinimas su ginklu; Higiena lauko sąlygomis ; Pasiruošimo žygiui ypatumai;
2024-05-16 Saugaus elgesio taisyklės; Supažindinimas su ginklu; Šaudymo padėtys; Pneumatinio šautuvo saugumo patikrinimas; Situacijos įvertinimas ir pirmosios med. pagalbos suteikimas; Mazgų tipai ir paskirtis ; Pagrindiniai mazgai; Situacijos įvertinimas ir pirmosios med. pagalbos suteikimas; Taiklaus šaudymo principai ; Šaudymas pneumatiniu ginklu; Laužavietėms keliami saugumo reikalavimai; Laužo įkūrimas su ugnies skeltuvu; Palapinių statymo būdai ir jų pasistatymas.
2024-05-17 įvyko 7 km. žygis į Meškučių piliakalnį. Aptartas ir praktiškai išbandytas Išgyvenimo paketas, jo sudėtis ir naudojimas.
2024-12-03 Marijampolės profesinio rengimo centro bendrabutyje gyvenantiems mokiniams surengti „Pirmosios pagalbos“ mokymai, kuriuos vedė paramedikė Regina Blažiulionienė. Mokymų metu mokiniai teorines žinias išbandė praktiškai.
Marijampolės profesinio rengimo centro mokinių taryba 2024-12-05 žinias gilino edukacinėje išvykoje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre, Vilniuje, kur turėjo galimybę pažinti sovietmečio represinius mechanizmus ir partizaninio pasipriešinimo pokariu reikšmę Lietuvai. Projektas suteikė daugiau papildomos erdvės istorinių žinių apie Lietuvos laisvės kovas gilinimui. Apsilankymas Okupacijos ir laisvės kovų muziejuje Vilniuje, gido vedama ekskursija ir muziejininkų parengta edukacija suteikė naujų žinių apie partizaninį karą, disidentinį pasipriešinimą, asmenybės reikšmę valstybingumo raidai bei nepriklausomybės gynybai. Muziejaus aplinka, artefaktai ir lietuvių tautos genocido įrodymai paskatino pamąstyti apie šiandienos valstybes agresores ir jų vykdomus nusikaltimus žmoniškumui. Edukacijos metu kilo diskusija apie rusiškos muzikos klausymą, mokiniai svarstė apie okupacinės kultūros poveikį.
Didžiausio susidomėjimo sulaukė realios pratybos, kurias lauko sąlygomis vedė srž. Vytė Kazelytė, Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vado pavaduotoja. 2024-12-19 vyko lauko pratybos, prieš kurias mokiniai buvo instruktuoti apie tinkamą aprangą, reikalingus daiktus. Pravertė kai kurių mokinių, kurie yra jaunieji šauliai, patirtis bei Krašto apsaugos ministerijos leidiniai- „Ką turime žinoti apie pasipriešinimą: aktyvių veiksmų gairės“ bei „Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė“. Pratybų metu mokiniams buvo parodyti išlikimui gamtoje pavojaus atveju būtini veiksmai: kaip užsikurti ugnį, kaip pasistatyti palapinę arba užuovėją, kaip orientuotis pagal pasaulio šalis, kaip skaityti žemėlapį. Taip pat praktikavomės, kaip veikti komandoje, kaip atrodo lyderystė, sprendimų priėmimas, kaip suteikti tiek fizinę, tiek moralinę pagalbą draugui.

Projekto „Išlikimas“ vadovė, metodininkė Lina Bankauskaitė-Šleinotienė
Marijampolės PRC Mokinių tarybos koordinatorė, istorijos mokytoja metodininkė Edita Sėdaitienė

Galerija