2022m. Sausio 30 – vasario 5 dienomis Marijampolės PRC komanda dalyvavo trečiame tarptautiniame „Erasmus+“ programos projekto ,,Digital ambassadors of cultural heritage” (,,Skaitmeniniai kultūrinio paveldo ambasadoriai“) susitikime Mangualde mieste, Portugalijoje. Septynių dienų vizitas ,,pripildė“ dalyvių veidus ne tik neblėstančiomis šypsenomis, saulės spinduliais, praturtino pozityviomis mintimis, bet ir paliko neišdildomų įspūdžių, praplėtė ne tik kultūrinį akiratį, bet ir draugų iš kitų šalių ratą, patobulino kalbinius bei bendravimo įgūdžius.

Vizito metu susipažinome su šalies bei didingų statinių ir gamtos dovanų istorijomis. Mangualde miesto Agrupamento de Escolas mokykloje žaidėme projekto metu sukurtą stalo žaidimą, kuriame susipažinome su partnerių šalimis, jų kultūriniu paveldu, lavinome anglų kalbos žinias bei džiaugėmės laimėjimais. Taip pat aplankėme Coimbra miesto Universitetą, kuriame auksu tviskanti Biblioteca Joanina tiesiog užgniaužė kvapą – ji yra pripažinta viena gražiausių bibliotekų pasaulyje, kurioje nuo XVIII a. iki pat dabar yra saugoma daugiau nei 70 tūkst. tomų knygų, dokumentų ir leidinių. Tai vienas iš kultūrinių nacionalinių paminklų.

Vale da Estrela – iš kartos į kartą perduodama, senomis, tvariomis tradicijomis paremta sūrio gamykla, kurioje sūris yra gaminamas „iš pašaukimo“, neprilygstantis kitiems ir tai yra akivaizdus įrodymas, ką Portugalija turi unikalaus ir geriausio. Lankydamiesi gamykloje galėjome susipažinti su įmonės istorija ir kilme, ekskursiją vedė pats šio sūrio gamybos tradicijų įkūrėjo giminaitis. Mums viešint įmonėje, vaišinantis ten gaminamais sūriais, pagardintais medumi ar įvairiais moliūgų, serbentų džemais, per didžiulius langus galėjome stebėti rankų darbo sūrio gamybos procesą. Tai ne tik mūsų akims naujas potyris, tačiau ir malonumas gomuriui.

Važiuodami kalnų papėdėmis bei per langus besigrožėdami atsiveriančiomis vaizdingomis vynuogynų terasomis, išsidėsčiusiomis upės slėnio šlaituose, pasiekėme Douro upės slėnį, kur auginamos vynuogės, iš kurių yra gaminamas portveinas. Apie vyno gamybos įvairovę ir ypatumus, spalvas, kvapus ir pateikimą Douro vyno muziejuje supažindino gidė. Jame ne tik vizualiai, bet ir istoriškai pažinome vyną, jo atsiradimą bei gabenimo statinėse subtilybes Douro upe.

Paskutinė, bet ne prasčiausia diena, buvo paskirta Portugalijos šiaurės vakaruose, prie Atlanto vandenyno įsikūrusiam didingajam miestui – Porto. Miestas nustebino savo didžiuliu senamiesčiu, mažytėmis lauko kavinėmis ir vyninėmis, spalvotais nameliais, įsikūrusiais kalnuose, Douro upės šlaituose, azulejos plytelių puošmenomis bei pozityviais žmonėmis. Porto miestas ne tik dar vadinamas Portveino sostine, tačiau yra ir neoficiali Portugalijos sostinė, garsėjanti Eifelio bokšto projektuotojo kurtu tiltu, įspūdingomis bažnyčiomis ir skaniausiais portugališkais francesinha sumuštiniais.

Projekto dalyviai- Ieva, Domantas, Paulina, Rugilė ir Gustas, vienareikšmiškai pritarė, jog dalyvavimas projekto tarptautiniame susitikime labiausiai juos praturtino kultūriškai.

,,Esu sužavėtas didingomis katedromis, plačiais vynuogynų laukais, siauromis senamiesčio gatvelėmis, dar norėčiau grįžti bent kartą tikrai“,-dalinosi kelionės įspūdžiais Gustas.

Paulinai Portugalijoje patiko absoliučiai viskas: kultūra, kraštovaizdis, pastatai, kalnai, o svarbiausia, kaip pasakojo pati mokinė, ji daug visko sužinojo, lavino darbo komandoje bei kalbinius įgūdžius.

Ieva parsivežė pačių geriausių įspūdžių. Jos teigimu, dalyvavimas projektuose padeda pažinti, atrasti ir tobulėti. Tokių patirčių vadovėliuose, filmuose ar draugų istorijose nepatirsim.

Tad kviečiame ir kitus mokinius prisijungti prie komandos bei patirti daug įvairių nuotykių, iššūkių, atradimų su ,,Erasmus+“!

Informaciją apie projekto veiklas ir rezultatus galite rasti projekto internetinėje svetainėje https://d-ambassadors.com/.

Projektų vadovė Kamilė Koncevičiūtė

Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.

/*54745756836*/