2022 m. lapkričio 10 d. projekto dalyviai ir Marijampolės PRC bendruomenė buvo pakviesta dalyvauti projekto dalyvių-mokinių- įspūdžių ir patirčių stažuotėse mugėje. Tai baigiamasis „Erasmus+“ programos mobilumo projekto „Atrask save Europoje“ sklaidos renginys. Jo metu automobilių mechaniko, kelininko, kirpėjo, apdailininko, virėjo profesijų mokiniai pristatė savo profesines, praktines patirtis, patobulintas asmenines, socialines kompetencijas bei pasidalijo kultūrine patirtimi. Vystymo skyriaus vedėja Monika Lunskutė pristatė projekto tikslus ir pasiektus rezultatus, įveiktus iššūkius ir tolimesnes galimybes.

Mugę atidarė automechaniko profesijos mokiniai, kurie pasidalino savo įgyta patirtimi Berlyne (Vokietijoje), kur praktiką atliko realiuose autoservisuose. Projekto dalyvis Modestas apibendrintai teigė: „Tai puiki galimybė ne tik įgyti naujų profesinių kompetencijų, patobulėti kaip asmenybei, bet ir „nugalėti baimes“ kaip pirmo skrydžio baimę, įrankių naudojimo baimę ar baimę pagyventi svetur, kitoje aplinkoje ar kitoje kultūroje“.

Kiti savo patirtį atskleidė kelininko profesijos mokiniai, atlikę tarptautinę praktiką Latvijoje, Daugpilio mieste. Jie pasidalijo nuveiktais darbais, išlavintais profesiniais įgūdžiais, patobulinta užsienio kalba bei didesniu pasitikėjimu savimi. Dalyvis Gustas teigė, jog tokia praktika padeda ne tik „įsijausti“ į suaugusio žmogaus gyvenimą ir ritmą, bet ir „pasimatavus“ profesiją nuspręsti savo ateities. būsimo darbo planus.

Kirpėjo profesijos mokinės savo įgūdžius tobulino saulėtoje Portugalijoje, Braga mieste. Praktiką atliko Esprominho Escola Profissional do Minho profesinėje mokykloje, kurioje išmoko naujų plaukų kirpimo ir dažymo technikų, šukuosenų formavimo bei plaukų priežiūros procedūrų, kurias pademonstravo praktinėse pamokose bendrakursiams mokykloje. Dalyvės Andrėjos teigimu, ,,džiaugiuosi tokia patirtimi, o didžiausią įspūdį man paliko Portugalijos kultūra, žmonių draugiškumas ir šiltas priėmimas mokykloje“.

Apdailininko profesijos mokiniai, grįžę iš stažuotės Tenerifėje (Ispanija), su bendruomene pasidalino įspūdžiais apie šiltajame krašte  pamatytais apdailos ir statybos darbais, palygino darbo užsienyje ir Lietuvoje  panašumus bei skirtumus. Įspūdingiausia Ispanijoje gamtos grožis, juodi smėlio paplūdimiai ir šiltas žmonių bendravimas. Dalyvis Gytis teigė, jog toks „ispaniškas“ gyvenimo ritmas jam labai patiko – niekur neskubėti, po pietų – „siesta“, kurios metu beveik visos parduotuvės ir kavinės yra uždaromos, o šeimininkai po vidurdienio valgio išeina popietiniam miegui.

Virėjo profesijos mokinės kartu su lydinčia mokytoja tobulino tarptautinius įgūdžius ir mokėsi naujų patiekalų gaminimo subtilybių Rygos turizmo ir kūrybinių industrijų technikume ( Tūrisma un radošās industrijas tehnikums) Latvijoje. Įdomi patirtis – saldainių gamyba iš pavasarį surinktų kankorėžių. Dalyvė Estrėja sakė, kad ,, rekomenduoju pasinaudoti ir kitiems bendraklasiams šia galimybe, nes tai puiki proga ir patobulėti, ir pamatyti naujas kultūras, susipažinti su kitos šalies tradicijomis.“

Visų dalyvių teigimu, įgyta patirtis papildė juos kaip asmenybes, suteikė didesnio pasitikėjimo savimi, išmokė punktualumo, atsakingumo, savarankiško finansinio raštingumo. Mokiniai patobulino gebėjimą bendrauti užsienio kalba, komandinio darbo ir kasdienio buitinio gyvenimo įgūdžius.

Sklaidos renginių metu dalyviai, pasidalindami įvairiausia patirtimi ir suteiktomis galimybėmis, motyvavo ir skatino išgirsti, padrąsinti būsimus stažuočių dalyvius.  Po sklaidos renginio galima teigti, kad keičiasi  požiūris apie save ir kitus, mokymo įstaigą, didinant profesinio mokymo patrauklumą visuomenėje.

Projektų vadovė Kamilė Koncevičiūtė

Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.